Чим відрізняється звичайний кондиціонер від інверторного?
Сучасні настінні кондиціонери - це багатофункціональне кліматичне обладнання, призначення якого давно виходить за рамки тільки охолодження повітря в приміщеннях. Тому сьогодні, перед тим як купити настінний кондиціонер, важливо хоча б трохи вивчити асортимент, щоб мати уявлення про те:
- які існують типи сучасних спліт-систем;
- який функціонал вони пропонують;
- в чому основні відмінності;
- коли купувати ту чи іншу модель кондиціонера;
Основні типи кондиціонерів
Ринок кліматичного обладнання в Україні пропонує придбати настінні кондиціонери двох основних типів: звичайного і інверторного. Це дві ключові групи побутових спліт-систем між якими споживач робить вибір залежно від того, який функціонал, періодичність і сезонність роботи йому необхідна. Вибір робиться в залежності від того, що дозволяє технологія роботи звичайних і інверторних моделей.
Як працюють звичайні кондиціонери
Звичайні спліт-системи, це так звані класичні кондиціонери типу "ON-OFF". Технологія компресорів моделей даного типу передбачає циклічність роботи, коли кондиціонер відключається і включається в міру зміни температурних показників в приміщенні. Іншими словами, якщо температура в кімнаті, наприклад, задана на 20 градусів, то класичний кондиціонер буде працювати до того моменту поки не досягне заданих параметрів, після чого відключиться і буде чекати змін температурного режиму, щоб знову вступити в роботу. Виходить, що протягом дня кондиціонер, десятки разів поперемінно включається і відключається.
Технологія не нова, вона вкрай надійна і перевірена вже на сотнях тисяч випущених кондиціонерів. Устаткування такого типу, при належному догляді, здатне служити довгі роки, тому моделі категорії "ON-OFF" до сих пір виробляють багато компаній.
Проте, у класичних кондиціонерів є ряд недоліків, які важливо назвати:
- Включення кондиціонерів вимагає високих пускових струмів, що надає серйозне навантаження на електромережу, а також позначається на збільшенні споживання електроенергії. З огляду на, що при довгій роботі приладу, включення відбувається десятки разів, побутова електромережа може відчувати серйозні перевантаження, що особливо небажано для приміщень зі старою проводкою.
- Функціонал класичних спліт-систем досить обмежений. Найчастіше ви можете розраховувати на охолодження, вентиляцію і осушення приміщень, в якості основних функцій. Рідко які моделі пропонують якісний обігрів з можливістю роботи при низьких температурах.
Як працюють інверторні кондиціонери
Відразу відзначимо, що інверторні спліт-системи - це саме передове на сьогоднішній день кліматичне обладнання, яке поступово завойовує весь кліматичний ринок.
Суть роботи інверторних кондиціонерів полягає в тому, що на відміну від класичних аналогів, вони працюють безперервно. Іншими словами інверторні моделі, включаючись, задають певну температуру, після чого не відключаються, а підтримують її на малих обертах компресора. Виходить, що в приміщенні завжди зберігається комфортний мікроклімат, а побутова мережі не зазнеє сильних навантажень.
Основні переваги інверторних кондиціонерів полягають в наступному:
- Моделі такого типу споживають в рази менше електроенергії. В окремих випадках економія може досягати 30-35% в порівнянні зі звичайними аналогами.
- Інверторні моделі не надають згубного навантаження на електромережу.
- Пропонують широкий функціонал. Найчастіше саме інверторні спліт-системи комплектують найпередовішими функціями і роблять з них теплові насоси, які працюють на обігрів приміщень навіть при дуже низьких мінусових температурах.
З мінусів слід назвати більш високу вартість інверторних моделей, але це суб'єктивний недолік, який швидко нівелюється економією електроенергії при інтенсивній експлуатації кондиціонера.
В яких випадках купувати інверторні і звичайні кондиціонери?
Економічність. Якщо ви маєте намір активно використовувати кондиціонер, наприклад, обігрівати взимку і охолоджувати влітку приміщення торгового павільйону або офісу, то найкращий варіант, це купити побутовий кондиціонер, розрахований на роботу в якості теплового насоса. Це дозволить отримати універсальний кліматичний прилад, розрахований на експлуатацію в будь-який час року, істотно знизити споживання електроенергії і отримати великий функціонал.
Якщо ж кондиціонер використовується тільки для охолодження приміщень і тільки в певну пору року, вам з лишком вистачить звичайної спліт-системи, а значить немає сенсу переплачувати за інверторні технології і функціональні можливості.
Якісне очищення повітря. Як відомо, всі моделі кондиціонерів не просто задають потрібну температуру, але ще і очищають повітря. Однак не всі роблять це однаково добре.
Якщо вам важливий не тільки температурний режим, але і якість повітря, рекомендуємо розглядати до покупки інверторні кондиціонери. Справа в тому, що саме спліт-системи з новими технологіями, виробники обладнують найефективнішими системами фільтрації з плазмовим очищенням на молекулярному рівні. На жаль, більш дешеві класичні кондиціонери найчастіше мають в арсеналі тільки базовий фільтр грубої очистки від пилу. Тому, якщо якість повітря для вас пріоритет, швидше за все, доведеться купити інверторний кондиціонер.
Ефективність роботи. Що стосується продуктивності і ефективності роботи, то вона з точки зору результату приблизно однакова для аналогічних за потужністю кондиціонерів обох типів. Іншими словами, приміщення на 30 кв.м., інверторна і звичайна спліт-система охолодять однаково швидко, але в подальшому підхід до підтримки цієї температури буде відрізнятися.
Монтаж і сервіс
Принципової різниці в монтажі кондиціонерів інверторного і звичайного типу немає, оскільки обидва варіанти пропонують форм-фактор спліт-системи з установкою зовнішнього і внутрішнього блоку. Відрізнятися може тільки холодоагент, яким заправляють кондиціонери, але це залежить скоріше від конкретної моделі, певного бренду.
В обслуговуванні, звичайно ж, різниця є, так як інверторні кондиціонери, це інший тип пристроїв. Однак сервіс в контексті безпосередньо ремонту компресора, для кондиціонерів явище нечасте, так як ресурс роботи величезний, особливо у нових інверторних моделей. Тому в питанні обслуговування мова більше йде про дозаправлення холодоагентом і не більше.
Дизайн
Що стосується зовнішнього вигляду внутрішніх блоків інверторних і звичайних кондиціонерів, то виробники природно намагаються якось виділити свої моделі. Однак це стосується швидше візуальних відмінностей від продукції конкурентів, ніж стилістичної різниці між інвертором і класикою. Як правило, кондиціонери обох типів намагаються випускати в серіях, де моделі мають схожу стилістику, але відрізняються за розмірами і потужності. Прикладів подібних серій у топових виробників може нараховуватися кілька десятків.